
#3 Jak zbudować warsztat?
Jak zbudować warsztat od podstaw?
Przy tworzeniu warsztatu swoich marzeń każdemu majsterkowiczowi przyświeca cel aby warsztat ten zapewniał im komfortową przestrzeń do pracy. Dlatego na sam początek zadaj sobie kilka pytań:
1. Pracuję w tym warsztacie hobbistycznie czy zawodowo?
2. Jakie prace będą się tam odbywały?
3. Jakie narzędzia będą mi do tego potrzebne?
4. Jaką powierzchnie zajmują przedmioty, których potrzebuję do pracy?
Te wszystkie odpowiedzi będą niezbędne w tworzeniu planu Twojego warsztatu. Inaczej przecież będzie zaprojektowany warsztat stolarza a inaczej mechanika samochodowego. Różnić się będzie tutaj chociażby układ mebli, użyte narzędzia, czy przestrzeń użytkowa niezbędna do funkcjonowania.
Cel budowy warsztatu.
Ważne szczególnie jest tutaj czy używasz warsztatu w celach hobbistycznych, czy zawodowych. Zawodowy mechanik mógłby przecież mieć w nim kilka miejsc na samochody swoich klientów, a na każdym stanowisku może odbywać się coś innego. Na jednym stanowisku może być zamontowany podnośnik, a na drugim miejscu kanał. Z kolei osoba, która stolarstwem zajmuje się hobbistycznie zapewne nie potrzebuje tak wielkich przestrzeni do realizowania swoich pasji. Chyba, że oczywiście ma taką fantazję i możliwości, wtedy wszystkie chwyty są dozwolone.
Zaplanuj na kartce.
Jak odpowiesz już sobie na wszystkie pytania, rozrysuj sobie na kartce plan pomieszczenia, które masz do dyspozycji. A później pozostaje już tylko narysowanie na nim wszystkich elementów potrzebnych do Twojej pracy. Ważne tutaj, żeby wszystko było zaprojektowane jak najbardziej funkcjonalnie i ergonomicznie.
Tablica narzędziowa warsztatowa.
Z drugiej strony są też rzeczy, które są niezależne od tego w jakiej branży działasz. Są przecież narzędzia takie jak śrubokręt, miarka, czy scyzoryk, które zawsze warto mieć pod ręką. A dobrym i tanim rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym warsztacie jest wykorzystanie tablicy narzędziowej.
Tablica ma budowę modułową, co oznacza, że poszczególne elementy można ułożyć w różnej konfiguracji i niekoniecznie musi być to klasyczny prostokąt czy kwadrat. Ściankę układasz tak jak chcesz, dlatego świetnie poradzi sobie w każdej sytuacji i przy każdym metrażu.
Sam też wybierasz jakie elementy mają się tam znaleźć, ile potrzebujesz uchwytów na narzędzia a ile pojemników na mniejsze czy większe drobiazgi.
Nie trzeba się też obawiać „tandetnego plastiku” ponieważ wszystkie elementy wykonane są na dobrych i nowoczesnych wtryskarkach z wysokiej jakości tworzywa. Nad tym wszystkim czuwa renomowany na całym świecie polski producent Kistenberg, więc nie ma tutaj mowy o imporcie części z krainy ryżem i sosem słodko-kwaśnym płynącej.